Fémfúrószárakról egyszerűen, hogy könnyebb legyen a választás.
Melyik fúrószár a legjobb? Mi a különbség titániumbevonatos és kobaltos fúrószár között ?
A legtöbbször használt gép a ház körül a fúrógép. Általában fémet, fát vagy falat fúrunk vele. Fa fúróknál ugyebár nincs sok lehetőség, vannak a sima fafúrók és nagyobb átmérőknél a lapos marófúrók. Falba, betonba, téglába legtöbb esetben vídia betétes fúróval illik furatot készíteni. De mi a helyzet amikor vasba netalántán rozsdamentes acélba kell fúrni?
Vannak fekete fúrók, szürkék, sárgák, mindenféle bevonatokkal kecsegtetőek. Vannak különböző élszögek, anyagösszetételek, hosszú órákon keresztül lehetne bemutatni a különböző termékek előnyeit, tulajdonságait, de most inkább a legáltalánosabb dolgokról írtunk pár sort, hogy mindenki könnyebben igazodjon el a fémcsigafúrók széles termékkínálatában. Mire érdemes figyelnie egy átlag felhasználónak fúrószár vásárlásakor, fémcsigafúró alapok következnek röviden, konyhanyelven.
Mik a főbb különbségek?
A legtöbb boltban kapható fúró az egyszerű, olcsó többnyire fekete, HSS-R fémcsigafúró. Barkács felhasználásra alkalmas, mivel anyaga nem edzett és semmilyen kopásálló bevonat nincs rajta. Nincsenek megélezve, köszörülve az előállítás során. Mi legtöbbször inkább fa, műanyag és esetleg alumínium, tehát lágyabb anyagok fúrására javasoljuk.
A következő kategória A HSS-G fémcsigafúró más nevén a köszörült fúrók. Általában ezüstszínről lehet felismerni, árban pedig a középkategóriában foglalnak helyet. Az olcsó fúrókkal ellentétben ezeket hőkezeléssel vagy kémiai úton edzik és gyártónkként, típusonként változhat az élszögek kialakítása. Ezek azok a fúrók, amivel már eredményesen lehet furatokat készíteni akár nagyobb mennyiségben is. Mivel anyaguk legtöbb esetben edzett inkább eltörni szoktak, mint elhajolni ezért mint minden fúrásnál célszerű merőlegesen tartani fúrógépet a fúrandó anyagra, hogy elkerüljük a fúrószár feszülését a furatban.
HSS-TIN a titánium bevonatos fémcsigafúró. Ezek a legtöbb esetben HSS-G-s fúrószárak ezáltal a köszörült fúrók minden előnyös tulajdonságaival rendelkeznek, ráadásul titániumnak köszönhetően jobb az éltartást ígérnek. Nem anyagösszetételben tartalmazza a titániumot, csak bevonatként ezért, ha lekopik a titán bevonat róla akkor ugyanott tartunk mintha egy HSS-G-s fúrót használnánk. Ár-érték arányban tehát nem éppen a leggazdaságosabb termékcsalád, bár sokan teszik le a voksukat a titános fúrókra.
És végül, de nem utolsó sorban a kobaltos fúrók HSS-Co jelöléssel. Nagy különbség titános fúrókhoz képest, hogy a kobaltot, mint kopást és hőterhelést csökkentő anyagot nem bevonatolással hanem ötvözési eljárás által alkalmazzák. A HSS G-s fúrókhoz hasonlóan köszörültek, különböző élszögekkel állnak rendelkezésre. A boltok polcain találkozhatunk 5% illetve 8% kobalttartalmú kivitellel. Árban a felsoroltak közül ez a legdrágább kategória, ha kobaltos fúrót veszel arra azonban érdemes figyelni, hogy nagyon „rideg” anyag tehát sokkal könnyebben törik, mint egy HSS-G-s fúrószár. Biztos kezeket igénylő fúrószár cserébe rendkívül éltartó és hosszú élettartamú. Még egy nagy előnye az említett típusokkal ellentétben, hogy ez a típus, amivel rozsdamentes anyagokat is lehet fúrni.
Fúrási tanácsok:
- 8-as furat felett javasolt előfúrást végezni 20-30%-kal kisebb átmérőjű fúrószárral. Kisebb átmérőjű fúrót könnyebb pozícionálni, kevésbé csúszik el a kijelölt helyről.
- Figyeljünk az erőkifejtésre, a fúrószár életlenségét ne a nyomás erejével kompenzáljuk, mert gyorsan a fúrószár elégéséhez, eltöréséhez vezethet. Ha a fúrószárunk nem forgácsol, csak füstöl cseréljünk fúrószárat vagy ellenőrizzük a fordulatot.
- A fúrószárak élettartamának egyik titka a hűtés, már egy fújásnyi fúróvágó-üregelő spray vagy akár wd-40 is nagyban hozzájárul a fúrószárunk optimális hőtartományának fenntartásához. Ha megfelelően hűtjük a fúrót kevésbé kopik a fúrószár ezáltal több furatot fogunk tudni készíteni és bizonyos esetekben a furatunk is gyorsabban készülhet el.
- Figyeljünk a megfelelő fordulatszámra is. Túl nagy fordulat a fúrószár túlhevüléséhez vezethet, aminek következtében megég a fúrószár és élét veszti. Túl alacsony fordulat esetén könnyebben szorul meg a fúró az anyagban, ami szintén a fúrószár töréséhez vezethet.
- Használjunk pontozót a fúrószár elcsúszásának megelőzésére vagy válassz olyan fémcsigafúrót, ami központfúrós élkiképzésű.